Sprawozdania do Urzędu Statystycznego

Każda nawet mała firma co roku musi wysyłać do Głównego Urzędu Statystycznego różne ankiety i sprawozdania. Na ogół mowa o czymś takim, jak badania PL1, badanie o warunkach zatrudnienia Z 10, oraz różne inne, głównie powiązane z kilkoma danymi:
Jakością w pracy, Trendami tworzenia nowych miejsc zatrudnienia, Trendami w gospodarce, Trendami inwestycyjnymi.
GUS sprawdza także tematy związane z BHP, kwestie związane z wynagrodzeniami i w ogólności tym, co pojawia się na odcinku szef - pracownik.

Opole przoduje

Ważną pozycję w sprawdzaniu trendów i przyczyn ich powstawania, lub też prognozowania dalszych kierunków są wypadki przy pracy. Opole w tej materii wiedzie prym - statystyka dowodzi, że jest tu najmniej wypadków związanych z pracą. W zasadzie nic niezwykłego, gdyż Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, co więcej: nie jest szczególnie mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. To prawda, ale nie w odniesieniu do danych statystycznych, gdyż te wyliczono w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych.

Wypadkowość w opolskiem - co może być jej przyczyną?

Primo na pewno są to prężne działania OIP Opole, między innymi:
  1. Działania prewencyjne
  2. Spotkania dla przedsiębiorców
  3. Surowe kontrole kończące się wystąpieniami
Ta ostatnia kwestia na poprzedniej liście nie jest miły, jednak w tym miejscu można zauważyć, że każda kontrola z OIP Opole daje w jakiś nie bezpośredni sposób pożądany skutek - bardziej bezpiecznej pracy.
Kolejna sprawa, to większe wyedukowanie organizatorów pracy - dzięki dostępowi do sieci sprawdzają, jakie mają obowiązki w zakresie Kodeksu Pracy, dzięki różnym webowym narzędziom mogą też sobie sami zrobić z obszaru BHP i Prawa Pracy. A więc nie trzeba już wkładać tak wiele wysiłku, by dowiedzieć się cokolwiek o Kodeksie Pracy.
Na końcu - przyczyna niewielkiej ilości wypadków przy pracy, to pracownicy. W Opolu i rejonie całego województwa jest znaczna fala wyjazdów do innych krajów - za chlebem.Zarazem ludzie wróciwszy do kraju sami nie chcą już pracować w zakładach nie spełniających norm Kodeksu Pracy i nie tak łatwo przystają na pracę w niekorzystnych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz